Post by hacker_sk » Fri Apr 06, 2012 3:20 am

Καλησπέρα σας. Έχω κατεβάσει το αρχείο για εγκατάσταση της Ελληνικής γλώσσας. Τα έχω ανεβάσει τα αρχεία τα αντίστοιχα στους ανάλογους φακέλους όπως admin kai catalog. Την κάνω Default την γλώσσα μέσα απο το διαχειρηστικό και αλλάζουν όλα οκ και στο Front-End. Τί γίνεται όμως. Όταν πατάω στο Front-end την Ελληνική σημαία για να γίνει μετάφραση μου εμφανίζει κάτι στην πρώτη γραμμή πάνω απο ολο το site. Αυτό το μήνυμα λέει:



Notice: Use of undefined constant php - assumed 'php' in /home/mydomain/public_html/opencart/catalog/language/greek/module/cart.php on line 1


Και στο καλάθι αγορών οταν το πατάω για να ανοίξει η καρτέλα απο πάνω μόνο και μετά πατάω εκτός στο κενό για να κρυφτεί μου γράφει άλλα:

heading_title
text_items


γίνεται εναλλαγή άμεσα και τα εμφανίζει αυτά


Τί μπορεί να φταίει μήπως γνωρίζει κάποιος?

Είμαι και καινούριος στο OpenCart και μου άρεσε αρκετά η εφαρμογή. Ευχαριστώ και πιστεύω να βρούμε άκρη.

Newbie

Posts

Joined
Fri Apr 06, 2012 3:07 am

Post by hacker_sk » Fri Apr 06, 2012 3:38 am

και παράλληλα οταν πατάω στο κουμπί, σε όλα τα προϊόντα γίνεται αυτό, στο Καλάθι δεν δουλεύει καθόλου οταν είναι ολο το site με την Ελληνική γλώσσα. Και αυτό το πρόβλημα βασικά έχω.

Newbie

Posts

Joined
Fri Apr 06, 2012 3:07 am

Post by hacker_sk » Sun Apr 08, 2012 4:18 am

κάποιος που να ξέρει ή του έχει κάτι τετοιο και το κατέχει??? είναι ανάγκη.

Newbie

Posts

Joined
Fri Apr 06, 2012 3:07 am

Post by Ariskos » Fri Apr 13, 2012 4:29 pm

hacker_sk wrote:Τί γίνεται όμως. Όταν πατάω στο Front-end την Ελληνική σημαία για να γίνει μετάφραση μου εμφανίζει κάτι στην πρώτη γραμμή πάνω απο ολο το site. Αυτό το μήνυμα λέει:

Notice: Use of undefined constant php - assumed 'php' in /home/mydomain/public_html/opencart/catalog/language/greek/module/cart.php on line 1


Και στο καλάθι αγορών οταν το πατάω για να ανοίξει η καρτέλα απο πάνω μόνο και μετά πατάω εκτός στο κενό για να κρυφτεί μου γράφει άλλα:

heading_title
text_items


γίνεται εναλλαγή άμεσα και τα εμφανίζει αυτά


Τί μπορεί να φταίει μήπως γνωρίζει κάποιος?
Μάλλον το αγγλικό αρχείο που έχει τις μεταβλητές για την σελίδα cart.php δεν είναι ακριβώς ίδιο με το αντίστοιχο ελληνικό που έβαλες (λόγο μάλλον του template).
Πήγαινε στο στο αρχείο:

Code: Select all

/home/mydomain/public_html/opencart/catalog/language/greek/module/cart.php
και δες αρχικά αν μέσα υπάρχουν οι μεταβλητές:
heading_title
text_items

καθώς επίσης κι αν υπάρχει πουθενά ξεκάρφωτο, μόνη της η λέξη php.

Web Developer specialized in Opencart. Visit my extensions:
(1)SKU Generator 1.5.x / (2) Opentasks


User avatar
New member

Posts

Joined
Wed Jun 08, 2011 9:28 pm
Location - Athens

Post by hacker_sk » Sat Apr 14, 2012 4:16 am

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Ariskos για την απάντησή σου στο θέμα μου. Λοιπόν πήγα να δω τον κώδικα στο αρχείο που μου είπες και έχει τα παρακάτω:


<?php// Heading $_['heading_title'] = 'Καλάθι Αγορών';// Text$_['text_items'] = '%s προϊόν(τα) - %s';$_['text_empty'] = 'Τα καλάθι αγορών σας είναι άδειο!';$_['text_cart'] = 'Προβολή καλαθιού';$_['text_checkout'] = 'Αγορά';?>


Λες να έχω πρόβλημα στον κώδικα? Βασικά έκανα και μια αλλαγή template έτσι για να το δώ και πάλι οταν πατάω για την Ελληνική γλώσσα μου εμφανίζει οτι είχα προαναφέρει και το κουμπί Στο καλάθι δεν λειτουργεί καθόλου. Τί να είναι τώρα αυτό, ξέρεις τίποτα?


Με εκτίμηση

Newbie

Posts

Joined
Fri Apr 06, 2012 3:07 am

Post by hacker_sk » Sat Apr 14, 2012 4:19 am

Στα Αγγλικά είναι αυτός ο κώδικας:


<?php
// Heading
$_['heading_title'] = 'Shopping Cart';

// Text
$_['text_items'] = '%s item(s) - %s';
$_['text_empty'] = 'Your shopping cart is empty!';
$_['text_cart'] = 'View Cart';
$_['text_checkout'] = 'Checkout';
?>


Απλά με παραξενεύει μήπως φταίει οτι στα Ελληνικά είναι συνεχόμενος ο κώδικας και οχι έτσι σε γραμμές όπως στην Αγγλική?? Λές να φταίει αυτό?

Newbie

Posts

Joined
Fri Apr 06, 2012 3:07 am

Post by Ariskos » Sat Apr 14, 2012 10:33 pm

hacker_sk wrote:Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Ariskos για την απάντησή σου στο θέμα μου. Λοιπόν πήγα να δω τον κώδικα στο αρχείο που μου είπες και έχει τα παρακάτω:


<?php// Heading $_['heading_title'] = 'Καλάθι Αγορών';// Text$_['text_items'] = '%s προϊόν(τα) - %s';$_['text_empty'] = 'Τα καλάθι αγορών σας είναι άδειο!';$_['text_cart'] = 'Προβολή καλαθιού';$_['text_checkout'] = 'Αγορά';?>


Λες να έχω πρόβλημα στον κώδικα? Βασικά έκανα και μια αλλαγή template έτσι για να το δώ και πάλι οταν πατάω για την Ελληνική γλώσσα μου εμφανίζει οτι είχα προαναφέρει και το κουμπί Στο καλάθι δεν λειτουργεί καθόλου. Τί να είναι τώρα αυτό, ξέρεις τίποτα?


Με εκτίμηση
Ναι, αυτό φταίει καθώς τα // πάνε και σχολιάζουν όλη την σειρά.
Οπότε είτε είτε σχολίασε "τοπικά" τα Heading και Text κάνοντας το παρακάτω:

Code: Select all

<?php /* Heading */ $_['heading_title'] = 'Καλάθι Αγορών'; /* Text */ $_['text_items']    = '%s προϊόν(τα) - %s';$_['text_empty']    = 'Τα καλάθι αγορών σας είναι άδειο!';$_['text_cart']     = 'Προβολή καλαθιού';$_['text_checkout'] = 'Αγορά';?>
είτε ακολούθα στη σύνηθη μορφή όπως αυτή του αγγλικού και κάντο ως εξής:

Code: Select all

<?php
// Heading
$_['heading_title'] = 'Καλάθι Αγορών';
// Text
$_['text_items']    = '%s προϊόν(τα) - %s';
$_['text_empty']    = 'Τα καλάθι αγορών σας είναι άδειο!';
$_['text_cart']     = 'Προβολή καλαθιού';
$_['text_checkout'] = 'Αγορά';
?>
Τέλος, σώσε το αρχείο με encoding utf8 without BOM, για να μην έχεις το πρόβλημα που αναφέρεις με το κουμπί που δεν πατιέται. Ένας καλός editor για να το κάνεις αυτό είναι το notepad++ (δωρεάν και πολύ καλό για editing κώδικα).

Web Developer specialized in Opencart. Visit my extensions:
(1)SKU Generator 1.5.x / (2) Opentasks


User avatar
New member

Posts

Joined
Wed Jun 08, 2011 9:28 pm
Location - Athens

Post by hacker_sk » Sun Apr 15, 2012 12:41 am

Κατάλαβα άρα αυτό φταίει. Να πάρει και είπα θα κάνω μια δοκιμή χθες αλλα το άφησα για να δώ αν είναι έτσι. Δεν πειράζει. Το κοιτάω, το κάνω όπως την Αγγλική με γραμμές κανονικά για να δώ αν θα είναι οκ και θα απαντήσω. Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση!

Newbie

Posts

Joined
Fri Apr 06, 2012 3:07 am

Post by hacker_sk » Sun Apr 15, 2012 12:52 am

Όλα είναι οκ έχει φύγει και το μήνυμα που εμφάνιζε αλλά το κλικ στο Καλάθι ώστε να γίνει εισαγωγή του προϊόντος στο καλάθι αγορών συνεχίζει να μην λειτουργεί. Πολύ παράξενο που φαίνεται. Τί να φταίει τώρα? Να ειναι όντως κάτι στο πακέτο της γλώσσας?

Newbie

Posts

Joined
Fri Apr 06, 2012 3:07 am

Post by hacker_sk » Sun Apr 15, 2012 12:58 am

Ακόμα και στο Default template μου κάνει τα ίδια. Μόνο στην Αγγλική μου δουλεύει σωστά. Στα Ελληνικά τίποτα. Όποτε μπορείς βοήθησέ με σχετικά με αυτό οκ φίλε μου; Σε ευχαριστώ πάντως.

Newbie

Posts

Joined
Fri Apr 06, 2012 3:07 am

Post by Ariskos » Sun Apr 15, 2012 11:12 pm

hacker_sk wrote:Όλα είναι οκ έχει φύγει και το μήνυμα που εμφάνιζε αλλά το κλικ στο Καλάθι ώστε να γίνει εισαγωγή του προϊόντος στο καλάθι αγορών συνεχίζει να μην λειτουργεί. Πολύ παράξενο που φαίνεται. Τί να φταίει τώρα? Να ειναι όντως κάτι στο πακέτο της γλώσσας?
Ναι κάτι δε πάει καλά με το ελληνικό πακέτο που κατέβασες. Για να πιάνουν τα κουμπιά, τα αρχεία της γλώσσας πρέπει να είναι στο utf8 without BOM. Πρέπει να βρεις ποιο αρχείο περιέχει το "Προσθήκη στο καλάθι" ή ό,τι άλλο μπορεί να γραφει το κουμπι (και κάθε κουμπί) μέσα και να το κάνεις utf8 without BOM.
Λογικά το αρχείο που περιέχει τη φράση του κουμπιού θα το βρεις στο:
catalog\language\greek\greek.php

Web Developer specialized in Opencart. Visit my extensions:
(1)SKU Generator 1.5.x / (2) Opentasks


User avatar
New member

Posts

Joined
Wed Jun 08, 2011 9:28 pm
Location - Athens

Post by hacker_sk » Mon Apr 16, 2012 1:43 am

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει αφού απο οτι είδα που το άνοιξα με NotePad ++ είναι σε utf8 without BOM. Και να πω οτι θα πάρω με την σειρά τα αρχεία για να τα τσεκάρω αν είναι με utf8 without BOM δεν γίνεται αυτό. Μήπως έχεις κάποιο λινκ για να κατεβάσω το πακέτο της Ελληνικής μπας και έχω εγώ πρόβλημα με αυτό που κατέβασα? Γιατί δεν θυμάμαι και απο που το βρήκα. Για να μου φύγει η περιέργεια, γιατί δεν είναι λογικό αυτό. Ευχαριστώ.

Newbie

Posts

Joined
Fri Apr 06, 2012 3:07 am

Post by hacker_sk » Wed Apr 18, 2012 5:42 am

Εντάξει το βρήκα φίλε μου. Ήταν τελικά ένα λάθος μέσα σε κώδικα σε ένα άλλο αρχείο το οποίο δεν περιείχε το ' μέσα σε ένα σημείο οπου αυτό δημιουργούσε το πρόβλημα. Λάθος απο αυτον που έγραψε τον κώδικα απο οτι είδα. Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σου. Καλή συνέχεια.

Newbie

Posts

Joined
Fri Apr 06, 2012 3:07 am

Post by project » Wed May 23, 2012 9:19 pm

Το ίδιο πρόβλημα μου βγάζει και μένα. Στο default template.
Η κωδικοποίηση του αρχείου είναι UTF8.
Τοπικά μου παίζει μια χαρά, το πρόβλημα μου το βγάζει online μόνο..

Το περίεργο είναι επίσης οτι μου εμφανίζει άλλα ντάλον, κάποια άλλη μετάφραση απο κάποιο άλλο αρχείο. Το αρχείο greek εντωμεταξύ είναι ακριβώς το ίδιο. Έχει τα ίδια ακριβώς πεδία μέσα.

Επισηπάντω και μια φωτό που δείχνει την μετάφραση που μου βγάζει.

Καμιά σκέψη???

Ευχαριστώ

Attachments

greek.png

greek.png (3.15 KiB) Viewed 4002 times

greek.png

greek.png (3.15 KiB) Viewed 4002 times


New member

Posts

Joined
Tue May 22, 2012 6:20 pm
Location - Greece

Post by hacker_sk » Thu May 24, 2012 2:56 am

Εμένα βασικά ήταν μόνο αυτό το πρόβλημα το οποίο είχε την απόστροφο. Τώρα αυτό μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος που ασχολείται αρκετά με OpenCart μιας και εγώ είμαι φρέσκος ακόμα. Καλή προσπάθεια φίλε μου.

Newbie

Posts

Joined
Fri Apr 06, 2012 3:07 am

Post by project » Thu May 24, 2012 3:12 pm

Τελικά βρήκα τη λύση...
Μετέφερα το αγγλικό αρχείο μέσα στο φάκελο των ελληνικών, το μετέτρεψα σε UTF8 και μετά έγραψα τη μετάφραση των πεδιών απο την αρχή και έπεξε.

Δεν ξέρω ποιό ήταν το πρόβλημα, μιας και τα 2 αρχεία ήταν ακριβώς τα ίδια.

Ελπίζω να βοηθήσει και κάποιον άλλον.

New member

Posts

Joined
Tue May 22, 2012 6:20 pm
Location - Greece

Post by hacker_sk » Thu May 24, 2012 9:14 pm

Να σε καλά για την πληροφορία πάντως, όλα χρειάζονται. Καλή προσπάθεια που βρήκες την λύση, μπράβο. Καλή συνέχεια ;)

Newbie

Posts

Joined
Fri Apr 06, 2012 3:07 am
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 63 guests